Lipcowe egzaminy dyplomowe studentów filozofii

    W pierwszym terminie, 7 lipca br., w Instytucie Filozofii odbyło się 11 egzaminów dyplomowych: 9 licencjackich i 2 magisterskie. Wszystkie przebiegły pomyślnie, a kilka zakończyło się wnioskiem Komisji egzaminacyjnych o wyróżnienie na dyplomie. Wieczorem, po skończonych zmaganiach, dyrekcja Instytutu, egzaminujący pracownicy naukowi, jak i absolwenci filozofii spotkali się w jednej z krakowskich pizzerii, aby podsumować ostatnie kilka lat.

Czego dotyczyły badania, które przedstawili nasi studenci w swoich pracach dyplomowych? 

Bardzo cieszymy się, że i w tym roku akademickim powstała u nas praca w języku angielskim, pt. “The possibility of applying Karol Wojtyła's concept of the dignity of the human person in the context of transhumanism and posthumanism”.  

Prace dyplomowe w języku polskim to: „Tatuowanie ciała a "Fenomenologia percepcji" Maurice'a Merleau-Ponty'ego”, „Rola emocji w kształtowaniu tożsamości człowieka. Wybrane ujęcia emocji a koncepcja Charlesa Taylora”, „ Byung-Chul Hana diagnoza kondycji współczesnego człowieka a filozoficzne koncepcje postaw życiowych”, „Problem zamieszkiwania i bezdomności - w świetle wybranych tekstów Martina Heideggera i wyników badań ankietowych”, „Józefa Tischnera : ziemia obiecana czy ziemia odmowy?”, Absurd, sens, obojętność. Przemiany myśli antropologicznej Alberta Camusa na przykładzie wybranych tekstów literackich”, „Filozoficzne aspekty encykliki Jana Pawła II Fides et Ratio", „Koncepcja rozumu w filozofii Thomasa Kuhna na tle wybranych koncepcji współczesnych”, „Kogo można zabijać na wojnie? Ius in bello w ujęciu Michaela Walzera”, “Etyczna ocena dopuszczalności samobójstwa wspomaganego”. 

Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom i życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym! Wierzymy, że zdobyte w Akademii Ignatianum w Krakowie wiedza, umiejętności i kompetencje pozwolą świadomie i mądrze kształtować życie i wybory.